Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, νίκησε και τον Πολύγυρο με 77-70

Πιστός στο κυριακάτικο ραντεβού του, ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε και από τον Πολύγυρο Χαλκιδικής νικώντας την ομώνυμη ομάδα με το «αγαπημένο» του σκορ, 77-70.

Έτσι, συνεχίζει να είναι μόνος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής έχοντας έξι νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου ξεκίνησαν το παιχνίδι μουδιασμένα, παρότι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε προηγούμενους με τρεις πόντους (14-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ εκμεταλλευόμενοι και τις αμυντικές δυσλειτουργίες των Γιαννιωτών, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου πάτησαν…  γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 31-12, εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους και ουσιαστικά κλείδωσαν ακόμα μια μεγάλη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες έκαναν εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού και παρόλο που ο Πολύγυρος έριξε την διαφορά κάτω από δέκα πόντους, δεν ανησύχησαν στιγμή, παίρνοντας ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Οι διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-35, 48-66, 70-77

Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 10, Ντισλής 2, Δεληγκάρης, Βλάχος 8(2), Παπαθανασίου 4, Νικολόπουλος, Νούκαρης 16, Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 18(3), Γραβάνης 4.

ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννενα (Κωστόπουλος): Νίκας 8(2), Μαυρογιάννης 20(3), Καραγκιολίδης 5, Ναούμης 4(1), Μάντζιος 10, Πάτρας 18(1), Κωστούλας 4, Μανάκας 9, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Γιωτάκης.

* * * Το ερχόμενο Σάββατο 16 Νοεμβρίου, ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται άλλη μια ομάδα της Χαλκιδικής, την Ευρώπη Πευκοχωρίου στις 5 μ.μ.