Πρωταθλητής χειμώνα ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του έδωσε την Κυριακή απόγευμα ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα στο Χαλκιοπούλειο Αθλητικό Κέντρο Λαμίας, νικώντας και τον τοπικό Έσπερο με 56-76,ολοκληρώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για τον α’ γύρο του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα μας με 14 νίκες σε 15 ματς προβάλλει πλέον ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την απευθείας άνοδο στην Α2!

Στο ματς της Λαμίας η ομάδα μας κατέβηκε με… σύνθεση ανάγκης καθώς λόγω τραυματισμών δεν αγωνίστηκαν οι Καραγκιολίδης, Μανάκας και Νίκας, ενώ έκανε την παρθενική του εμφάνιση ο Σάκης Πρέντζας!

Με όπλο της την άμυνα η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά πόντων (13-25), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και μείωσαν ελαφρώς την διαφορά με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενους τους Γιαννιώτες με 31-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Πάτρα, Μαυρογιάννη και Ναούμη εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους (44-61).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κωστόπουλος έκανε συντήρηση δυνάμεων και χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής.

Την ερχόμενη Κυριακή η ομάδα μας ταξιδεύει στην Γέφυρα όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα η οποία προέρχεται από πέντε σερί νίκες.

Διαιτησία: Σταματόπουλος, Δολγύρας, Ξέρας

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 31-39, 44-61, 56-76

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 3(1), Μούτσα 9, Στογιάνοβιτς 6(1), Ρουμελιώτης 11(2), Παπανικολάου 2, Φύκας 2, Τσιμίδης 2, Δαχρέτζης 1, Γκιρίτσης 11(1), Σεριανάι 3(1), Μαντζούκας 6(2), Μπακόλιας. ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής 2, Πρέντζας, Ντόβας 9(2), Μαυρογιάννης 15(2), Ναούμης 15(2), Μάντζιος 8, Πάτρας 19(1), Κωστούλας 8, Αποστολίδης, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου.