Πήρε το ντέρμπι ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα 64-61 την Καβάλα

Αποφασισμένος εμφανίστηκε στο ντέρμπι με την Καβάλα ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 64-61 για την 14η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής και έφτασε αισίως τις 13 νίκες σε 14 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, η οποία αύξησε και τη διαφορά από την 3η θέση. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 18-18, ενώ ο ΠΑΣ ξεκίνησε κεφάτος το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μανάκα και Ναούμη. Ο ΠΑΣ πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +8.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα σερί 8-3 και στο 24’ οι Γιαννιώτες ήταν μπροστά με 49-36, ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με διψήφια διαφορά (54-42).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας ακόμη και στους τρεις πόντους. Η γιαννιώτικη ομάδα απάντησε με τρίποντο του Ντόβα αλλά και πάλι μείωσαν οι Καβαλιώτες στο δίποντο. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν δραματικό. Ο Λαμπρόπουλος πήγε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» ευστοχώντας σε 1 από τις 2 βολές, μειώνοντας στον πόντο (62-61). Ο Ναούμης όμως στο τέλος με 2/2 βολές σφράγισε την 13η νίκη του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξενείται στη Λαμία από τον Έσπερο, στην αυλαία του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-33, 54-42, 64-61.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Ντόβας 6(1), Μαυρογιάννης 16(4), Καραγκιολίδης 8(2), Ναούμης 18(4), Μάντζιος, Πάτρας 5(1), Κωστούλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου

Ε.Κ. Καβάλας (Πενταζίδης-Κατσικάς): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 4, Τεπετίδης 3, Λαμπρόπουλος 11(1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 2, Αμπαράς 11(2), Πιεβάλιτσα 13(3), Φλιάτης 7, Νταλός 10